Nezařazené

Tonak

Jak jsem již napsala, tyto klobouky můžete vidět na různých lidech v různých profesích. Najdete je na hlavách Muslimů i Židů, policistů, nebo dokonce je nosí i Aneta Vignerová, Miss České Republiky z roku 2009.
V Novém Jičíně, kde má tato firma – manufaktura sídlo, se klobouky a pokrývky hlavy, vyrábí již přes 200 let. V 21. století to tam ale vypadá skoro stejně, jako ve století dvacátém.
vousáč s kloboukem
Takový výrobek vzniká i několik dní, jelikož každá operace má svoji pracovnici a ta moc dobře ví, co má dělat. Jedna tvaruje krempu, druhá opaluje přebytečné chloupky plamenem, další již zpaměti vyšívá vzor na již hotový výrobek. Jelikož učební obor kloboučník již neexistuje, dědí se toto řemeslo z generace na generaci a mnohdy trvá i rok, než se pracovnice na své pozici zaučí. Těchto operací na jednom výrobku je skoro 150.
K vytahování chloupků se využívá žraločí kůže, ale jelikož se mořští predátoři stále méně loví, je tato kůže nahrazována brusným papírem nebo kovovým kotoučem.
V této společnosti najdete stroje z 19. století, jelikož modernizace ve většině případů selhala. U této práce totiž moderní věci nebo postupy nemusí znamenat lepší výrobek, je to spíše naopak.
Stejně jako kdysi, i nyní se k jejich výrobě používá zvířecí srst. Králičí kožky odebírají od drobných chovatelů z tuzemska nebo okolních států. Z velkochovů, kde zvířata rostou moc rychle, se kůže zvířat neodebírá, jelikož nemají dostatečně kvalitní vlas.
Nejluxusnější alternativa je zaječí srst (zaječí vlas je až třikrát dražší než králičí, je pružnější, povrch klobouku je proto jemnější a lesklejší), ale u nás je to veliká vzácnost, proto je dovážena až z Argentiny. Tato srst je především využívána pro židovské klienty, kteří si potrpí na kvalitu, a proto neváhají zaplatit i několik tisíc korun za jeden kus.
červený klobouk dámy
V roce 2001 byla společnost Tonak sloučena se strakonickou firmou Fezko, která je především známá svými pletenými výrobky. Začíná být znovu zájem o zmijovky všech možných barev a vzorů, které jsou oblíbené především v Africe, kam putuje každý rok skoro 250 000 kusů. Především v Nigérii jsou oblíbené, jelikož jsou tam velice chladné noci.
Jak jsem již napsala, britská i švédská královská rodina velice dobře zná výrobky Tonak. Pro něj se ale nevyrábí hotové modely, posílají se pouze polotovary, kde na nich pracují dvorní návrháři.
Jestli si myslíte, že takové klobouky můžete vidět pouze ve filmech pro pamětníky, jste na velikém omylu, jelikož je můžete vidět na mužích i ženách všech věkových kategoriích.