Péče o člověka s poruchou hybnosti
Péče o lidi, kteří se nemohou pohybovat, nebo mají omezenou pohyblivost, je náročná. Nebudeme si nic namlouvat, tato péče může být opravdu velmi namáhává. Lidé, kteří trpí nějakým zdravotním postižením, jsou často odkázání na pomoc druhých a můžeme to být třeba my, na které se budou spoléhat a doufat, že jim poskytneme co možná nejvíce adekvátní péči. Pojďme se podívat na pár bodů, které jsou důležité v případě, kdy pečujete o osobu, která má zdravotní postižení a má omezenou pohyblivost úplně, nebo alespoň částečně.
Polohování
Polohování je jednou z nejdůležitějších věcí u těchto lidí. Proč? Změna polohy je pro lidské tělo přirozená. Nebo vy byste vydrželi zůstat v jedné poloze třeba pět hodin? Samotným by vám to bylo nepříjemné. Takže dbejte na to, abyste opečovávaného každé dvě-tři hodiny napolohovali do jiné polohy. Je to hlavně prevence dekubitů, které jsou nepříjemné a mohou být hodně bolestivé.
Pryč z lůžka
Pokud je někdo nehybný, je jasné, že stráví většinu času v posteli. Ale je důležité, abychom tyto lidi dostali i mimo postel. Prospěje jim to nejen po zdravotní, ale také po psychické stránce. Pokud máte k dispozici invalidní vozík, je to nejlepší způsob, kam je přemístit. Pro jejich pohodlí a opět prevenci proti dekubitům použijte raději sedák na invalidní vozík.
Pitný režim
Pitný režim je velmi důležitý, a u ležících lidí obzvlášť. Je možné, že sami nebudou pociťovat žízeň, ale nezapomeňte dohlížet na to, že budou pravidelně pít. Pokud je pro ně pití obtížné, použijte brčko nebo třeba tekutiny podávejte pomocí injekční stříkačky.
Upravené lůžko
Dbejte na to, aby jejich lůžko bylo neustále perfektně upravené. Jakékoliv skrčené ložní prádlo a podobně může opět přivést dekubity. Povlečení také pravidelně měňte, je možné, že se nemocný bude více potit a bude to potřeba dělat častěji.