Mají i mobilní telefony problémy s kompatibilitou?
Fakt, že některé systémy spolu nejsou kompatibilní, je znám snad každému uživateli počítačů. Přeci jen, všichni jsme se někdy pokoušeli nainstalovat program, abychom zjistili, že to právě z těchto důvodů není možné.
Ovšem co současné chytré mobilní telefony? Vzhledem k tomu, že se jedná v podstatě o kapesní počítače, je otázka, zda netrpí stejnými problémy, více než na místě. Přeci jen, existuje mnoho různých výrobců i vývojářů. Jak si s tím umí poradit?
Pravda je, že ne příliš dobře. Jistě, základní programy i mnohé hry lze využívat prakticky na všech zařízeních. Náročnější nebo více specializované aplikace jsou však již jinou stránkou věci. A to platí zvláště ve chvíli, kdy je jejím vývojářem právě jeden z výrobců těchto telefonů.
V tu chvíli totiž zjistíme, že pro jiná zařízení není k dispozici, případně na nich nebude fungovat. Z firemního pohledu je to samozřejmě poměrně rozumná strategie – pokud člověk onu aplikaci či program skutečně potřebuje, musí si koupit naše zařízení. To je ostatně i důvod, proč tyto nejsou kompatibilní se staršími verzemi oněch přístrojů.
Problém je, že toho lze poměrně snadno zneužít k vytvoření monopolu, což mnohé firmy skutečně dělají. Tím si zvyšují zisk bez toho, že by uživatelům přinášeli nějaké pohodlí. Přeci jen, kupovat prakticky každý rok nový telefon, protože programy, které potřebujeme, v tom stávajícím nebudou fungovat, není nic levného.
U mobilů je však ještě jeden háček, a to se sítí samotnou. Dnes se například začíná pomalu přecházet na 5G. To ovšem znamená, že starší mobily zkrátka nebudou fungovat, až se vypnou ty ostatní. To je pak další důvod, proč si musí i ti, kteří telefon používají skutečně jen na volání, pravidelně kupovat nový.
Že je to výhodné pouze v rámci firem a nikoliv zákazníků je jasné. Avšak tato praktika je bohužel jen velmi těžko postižitelná. Přeci jen, modernizace je součástí našeho života. Ale za jakou cenu?