Je vědecky dokázáno, že hraní her nemá vliv na chování dítěte
Videohry jsou v dnešní době hodně diskutovaným tématem. Jedná o jedno z nejrychleji rostoucích odvětví a také nejvíce výdělečných. Lidí, kteří chtějí hrát hry stále nezastavitelně přibývá. K hraní videoher se dostává i starší generace. Všechny tato témata poukazují na to, že hry a celkově virtuální svět se den co den dostává do popředí. Jenže bohužel je kolem videoher mnoho předsudků. Jako například, že jejich hraní zhoršuje chování dětí a inspiruje je k kriminální činnosti. Do této kontroverze se přidala i věda, aby nám poukázala, jestli je to pravda nebo ne.
Kupodivu vědci zjistili, že hraní videoher jakéhokoliv rázu nemá přímý vliv na chování dítěte. Samozřejmě se najdou jedinci, kteří se zkrátka neumí chovat, ale není to zapříčiněno hraním her. Vědci testovali několik nezávislých dětí, kteří hráli stejnou hru a sledovali v nějakém časovém horizontu změnu jejich chování. Dokázalo se, že tedy hraní videoher nemůžeme připínat špatnému chování dítěte. Jistě se najde někdo, kdo chování svého dítka připíše právě hraní her. Spíš by rodiče podobných děti měli hledat důvod změny jejich chování jinde. Nevylučuje se, že se někteří jedinci mohou inspirovat videohrami. Zejména ti, kteří na nich tráví opravdu mnoho času a nerozvíjí své schopnosti jiným způsobem. V případě, že dítě necháme hrát libovolný počet hodin hry na počítači, může se z toho velice jednoduše stát závislost, které se pak těžko zbavuje a může to vést ke zhoršení chování doma i v kolektivu. Všeho s mírou.
Na druhou stranu se ukázalo, že hraní her dokáže zlepšit schopnosti dítěte se soustředit, řešit problémy a lépe komunikovat. Je to z důvodu jak jsou některé hry postaveny. Nutí nás přemýšlet, orientovat se v prostoru a v některých jsme nuceni komunikovat s lidmi, kteří sedí na druhé straně za PC. Takže pokud budete hrát hry střídmě a s rozumem, uvidíte, že vám to může i prospět.