Jaké parametry musí mít filtrační písek
Pískové filtrace se využívají pro čištění odpadních vod, užitkové vody i pitné vody a v mnoha dalších aplikacích, např. v nadzemních či zapuštěných bazénech, vířivkách, jezírkách nebo fontánách, kde záleží na čistotě vody nejen z vizuálního hlediska. Srdcem filtrace je vždy pohonná jednotka – čerpadlo, které vhání vodu do nádoby s filtračním pískem.
Ovšem není to tak, že byste se odebrali do pískového lomu, nabrali lopatou do kbelíku vytěžený křemičitý písek, nasypali jej do filtračního bubnu a těšili se, jak budete mít křišťálově čistou vodu. Písek musí mít přesné parametry:
Zrnka musí být ostrá – respektive hrany zrnek musí být neobroušené, aby se mezi nimi dobře zachycovaly nečistoty. Čím více se zrnka vlivem vodní eroze obrušují, tím více propouští nečistoty, proto se časem musí náplň ve filtrační nádobě obnovit – vyměnit za novou. Výměna filtrační náplně naštěstí není drahá a neprovádí se tak často, většinou, dle využívání bazénu, jednou za dva až tři roky.
Velikost zrnek – také rozhoduje o úspěchu, všechna se musí vejít do rozměru 0,6 až 1,2 mm. Menší zrníčka by špatně propouštěla vodu a snížila by výkon čerpadla, které by se také mohlo zadřít. S většími zrnky zas nedocílíte dostatečné filtrování, protože část nečistot mezi zrnky proklouzne. Optimální velikost zrnek byla odzkoušena mnohaletou praxí a tak se doporučuje této hodnoty se držet a zbytečně neriskovat nepodloženým experimentováním.
Kam s použitým pískem – samozřejmě jej můžete využít jako kutilové, kteří plánují vydláždit chodník nebo vylít betonem třeba nájezd do garáže. Písek se může hodit i dětem na pískoviště, ale to není vše. Můžete s ním připravit prodyšný substrát pro některé pokojové rostliny, např. sukulenty, můžete s ním prokypřit záhon, hodí se i v zimě jako posypový materiál na chodník nebo silnici před domem.