Jak využít mochyni v kuchyni
Mochyně peruánská, často zvaná také peruánská nebo židovská třešeň, k nám doputovala z jižní Ameriky. A to nejen do kuchyně, ale také na zahradě, kde se jí daří podobně jako lilkům nebo rajčatům. Svými lampionky okouzlí každé dítě, ale jsou to zářivě oranžové plody, které sušily už naše babičky. V obchodech se častěji setkáme právě se sušenou formou této zeleniny například mochyni sušenou z Naklíčeno.cz. Pro svou sladkou chuť se však považuje spíše za ovoce. Máte-li přístup k většímu množství čerstvých plodů, můžete z nich udělat nevšedně chutnající džem nebo lisovat šťávu podobně jako to lze například u rakytníku a také je kombinovat s jiným ovocem pro tyto účely. Podobně jako citrusové plody si můžete vyrobit kandovanou mochyni.
Lze ji používat běžně jako každé jiné sušené ovoce. Dopřejte si ji jen tak jako jablečné křížaly, v jogurtu nebo ovesné kaši jako rozinky nebo přes noc namočte do vody a ráno použijte do smoothie spolu s dalším exotickým ovocem. Jejími přednostmi je vysoký obsah vitaminu C, kterého obsahuje více než citrony, a také zastoupení antioxidantů. Kromě sladkých pokrmů však mochyně najde využití i u těch slaných, kde může vyzvednout i slané nebo ostré chutě. Nezralé plody zalijte nálevem a nechte pár dnů v teple kvasit. Můžete ji pak použít jako přílohu podobnou okurkám nebo zelí.
Využít ji můžete také k léčebným účelům podobně jako bylinky na svém záhonku. Svými močopudnými účinky pomáhá při vylučování škodlivých látek v průběhu onemocnění postihujících ledviny a močové cesty. Může však být dobrým pomocníkem i při revmatismu. Při jakémkoli využití z těchto nemoc však konzultujte svého lékaře nebo lékárníka. Některé léky totiž mohou interagovat s určitými přirozeně vyskytujícími se látkami a snižovat jejich účinnost (jako je tomu například u třezalky).