Nezařazené

Plyometrie – dynamit ve vašich svalech

Plyometrie se tváří jako nově objevená tréninková metoda, která spočívá v aktivizaci maximálního počtu svalových vláken v co možná nejkratším čase. Cílem je přeměna struktury vláken, především ve svalech dolních končetin tak, aby se vytvářela tzv. bílá rychlá vlákna, která jsou zodpovědná za rychlý pohyb – výbušnost. Pravdu je, že se nejedná o žádnou novinku ze západních gymů, nýbrž o metodu využívanou sovětskými atlety již od sedmdesátých let minulého století.
siluety skokanů

Fyziologický základ

Soubor výbušných cvičení má za úkol aktivovat tak zvaný myotatický reflex, který v těle slouží jako obranný mechanismus před natržením svalu. Funguje tak, že vnitřní receptory ve svalu poznají, že byl prudce natažen. Aby se nenatrhl, vyšlou do svalu signál, který jej okamžitě stáhne. Tento systém je autonomní, neuvědomujeme si ho a vůli nelze spustit.

Svaly a šlachy jako pružiny

Svaly a šlachy mají schopnost se chovat jako pružina. Nejlepší bude vše uvést na příkladu. Základním cvikem plyometrie je výskok. V něm nejdůležitější roli hrají čtyřhlavý sval stehenní, lýtkové svaly a jejich šlachy (mj. achilovka). Před odrazem dojde díky flexi v kolenním kloubu k natažení „pružin“ (svalů a šlach). Prudká natažení předního stehna a lýtky aktivuje myotatický reflex, při odrazu tak svaly pracují z části volně (aktivní odraz) a z části díky tomu, že se na základě reflexu snaží co nejrychleji stáhnout, aby se neutrhly.
parkourista v parku

Výskok není jen záležitostí nohou

Celé tělo musí při správném výskoku spolupracovat. Jde nám o to se dostat co nejvýše v co nejkratším čase. Tomu napomáhají doprovodné pohyby. Nejdůležitější z nich je aktivní švih rukou vzhůru. Tento pohyb celý výskok inicializuje. Následuje napřímení hlavy, trupu a vymrštění boků vpřed. Tím dojde k přetížení svalů, „pružiny“ se smrští a uvolní nashromážděnou energii.
Tréninky provádějte s dostatečným odstupem, neboť takto přetížené svaly potřebují delší čas na regeneraci. A bez ní je cvičení bezcenné. Nejen že vám hrozí zranění šlach a svalů, ale tělo nedostane čas se adaptovat na zvýšenou zátěž, neutvoří se nová rychlá vlákna a cvičení bude mít opačný efekt.